Huidige situatie ZZP
09 maart, 2026
Op dit moment geldt een gedeeltelijke zachte landing bij de handhaving op schijnzelfstandigheid. Dat betekent dat de Belastingdienst meestal begint met een gesprek of een bedrijfsbezoek, zonder direct boetes uit te delen. Vergrijpboetes bij opzet of grove fouten zijn wel mogelijk en naheffingen blijven ook in 2026 van kracht.
De Wet DBA blijft voorlopig van toepassing, maar de onzekerheid wordt tijdelijk verzacht door deze zachte landing.
Ondertussen werkt de overheid aan nieuwe wetgeving voor zelfstandigen. Minister Aartsen heeft aangekondigd dat een deel van de geplande zzp-regels wordt geschrapt. Het ging om criteria die moesten bepalen wanneer iemand echt zelfstandig is of eigenlijk in loondienst zou moeten zijn. Deze regels zorgden voor veel onrust en kritiek vanuit de politiek en adviesorganen.
Het kabinet gaat wel door met het voorstel voor een minimumtarief. Zelfstandigen die minder dan €38 per uur verdienen, kunnen daardoor worden gezien als iemand die eigenlijk in dienst zou moeten zijn. In dat geval moet een opdrachtgever aantonen dat er geen sprake is van schijnzelfstandigheid.
Daarnaast werkt de minister aan een nieuwe Zelfstandigenwet. Daarin komen onder andere toetsen waarmee wordt beoordeeld of iemand daadwerkelijk zelfstandig werkt. Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar ondernemerschap, een eigen administratie, pensioenopbouw, het werken voor eigen risico en de vrijheid om werk en werktijden zelf te bepalen.
Zodra er meer bekend is over deze wet en de concrete regels, delen we dat natuurlijk meteen met jullie.
